پیام حسن نیت

برخلاف نظر و تحلیلی که مطابق با آن آیت الله هاشمی رفسنجانی در اثر فشار از اقامه نماز جمعه این هفته صرف نظر کرده است، به نظر می رسد ایشان شخصاً به این تصمیم رسیده و داوطلبانه نوبت خود را به دیگری واگذار کرده است.

با اینکه رئیس خبرگان رهبری پیرامون انتخابات و خصوصاً حوادث تلخ پس از آن نظرات روشن و صریحی داشته که در نماز جمعه آنها را بیان کرده است ولی برای رسیدن به مقصود خویش آرامش، اعتدال و میدان داری عقل و خرد را مهم تر از هر چیز می داند و احتمالاً بر این عقیده استوار است که تنها در سایه مدیریتی خردگرا و معتدلانه امکان حل و فصل مسائل پیچیده جامعه امروز ما وجود خواهد داشت.

وی از نرفتن به نماز جمعه اهداف مهمی را دنبال می کند که شاید از مسیر دمیدن بر تنور حوادث و گسترش میادین تنش قابل دسترسی نباشند. با آرام شدن فضای سیاسی و اجتماعی احتمالاً میدان داری نیروهای تند و افراطی رو به ضعف خواهد نهاد و امکان حل عاقلانه و منصفانه مشکلات بیشتر خواهد شد.

از سوی دیگر وی پیام حسن نیت خود را آشکارا از این طریق بیان خواهد داشت تا کسی تصور نکند عقلای قوم ملاحظه مصالح و منافع جامعه را ندارند و بی باکانه بر تنور تشنج و درگیری می دمند، مسلماً به جای شوک درمانی که روندش پیش از انتخابات آغاز شد اگر انتخابات مسیر طبیعی خود را طی می کرد بسیاری از حوادث تلخ و غم بار اصلاً زمینه وقوع پیدا نمی کرد و برهمین اساس اگر از هر نقطه یی بازگشت به اعتدال و خرد جمعی و انصاف همگانی آغاز شود جلوی ضررهای بیشتر گرفته خواهد شد.

البته آقای هاشمی در خطبه های نماز جمعه بعد از انتخابات خود آرامشی ناموزون و ناعادلانه و بی ریشه را خواستار نمی شوند چه اینکه در چنین آرامشی حق و عدل خسارت می بیند و زمینه برای تنش های بعدی و حتی ناخواسته و کور فراهم می شود. به نظر می رسد وی ضمن پیگیری دغدغه های موجود و گسترده جامعه حداکثر تلاش خود را مبذول می دارد تا از طرق مسالمت آمیز و قانونی نظام جمهوری اسلامی از خسارات سنگین و احتمالی رهایی یابد.

شاید بر همین اساس بود که آقایان موسوی و کروبی هم در چهلم قربانیان حوادث بعد از انتخابات مراسم گرامیداشت آنان را لغو و به حضور در بهشت زهرا اکتفا کردند. با این تفاسیر و با ظهور نشانه هایی از فعال شدن نیروهای معتدل و دلسوز اصولگرا و ارسال پیام های حسن نیت، زیرپوست برخی از تحرکات سیاسی قابل احساس است.

نماز جمعه این هفته به امامت امام جمعه یی با سابقه بیش از 20 سال برگزار نمی شود تا درگیری سیاسی پیش نیاید و کوچک ترین امکان های تفاهم عادلانه و منصفانه شانس بیشتری برای نمود و ظهور پیدا کرده باشند.

اکنون توپ خردگرایی و آرامش طلبی و جلوگیری از سخنان تشنج زا در زمین اصولگرایان قرار گرفته است تا بزرگان معتدل شان میدان داری کنند و دغدغه های عدالت خواهانه مردم و طرف های سیاسی را جداً مورد توجه قرار دهند. این یک گام بلند و تحول بنیادین جامعه ما است که تندترین منتقدان هم همه تحولات را از کانال مسالمت آمیز و قانونی پیگیری می کنند. اگر این جامعه بتواند از طریق قانونی به حقوق خود دست یابد ارزشش به مراتب بیشتر و تاریخی تر و ماندگارتر از مسیرهای دیگر خواهد بود، حتی اگر این حقوق به تدریج و به صورت نسبی به دست آیند.

چاپ شده در روزنامه اعتماد ٢١/۵/٨٨

/ 0 نظر / 6 بازدید