12میلیون موسوی ، 10میلیون احمدی نژاد، 7میلیون کروبی

بنظر می رسد در حال حاضر وضعیت آقای کروبی از 4سال پیش بهتر است و اگر انتخابات همین فردا انجام شود بیش از 5 میلیون رای خواهد آورد ، اما آراء مهندس میر حسین موسوی از پیچیدگی بیشتری برخوردار است ، خود وی معلوم نیست که چه وضعیتی در جامعه دارد منتها 2 میلیون رای حداقلی است که در دست دارد ، از 4میلیون رای آقای معین که تقریبا یک رای تشکیلاتی بود حداقل 3میلیون رای را بواسطه حمایت 3تشکل مهم مجمع روحانیون مبارز ، جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بدست خواهد آورد یک میلیون رای از دومیلیون رای آقای مهر علیزاده راهم خواهد داشت و از همه مهمتر می توان روی 5 میلیون رای از ناحیه حمایت جدی خاتمی از ایشان حساب کرد و اگر یک یا دو میلیون ریزش آراء احمدی نژاد به سمت وی بیاید میر حسین موسوی به راحتی 12میلیون رای خواهد داشت ، از طرفی بعید بنظر می رسد که آراء آقای کروبی چیزی از سبد وی خارج کند لذا فعلا ماندن آقای کروبی در صحنه انتخابات هیچ خطری را متوجه میر حسین موسوی نخواهد کرد و اگر اوضاع همیطور بماند و انتخابات به دور دوم بکشداکثریت آراء آقای کروبی را هم به خود جذب خواهد نمود ، البته هرچه آراء آقای کروبی از 5میلیون بیشتر شود از سبد آقای میرحسین موسوی واصلاح طلبان کثر خواهد شد و این تنها به دور دوم انتخابات رفتن را به همراه خواهد داشت ، اگر مشکلی در سلامت انتخابات پیش نیاید نبایداز رفتن  به دور دوم هراسی به دل راه داد ولی مشکل اینجا است که اصلاح طلبان نیازمند تفاوت آرایی بیش از 5 میلیون هستند تا خیالشان از مشکلات احتمالی انتخابات راحت شود . اگر موج بزرگی ایجاد شود که معلوم نیست به کدام سمت خواهد رفت بحث دیگری خواهد بود .

اما تحلیل آراء آقای احمدی نژاد هم قدری مشکل است ، وی از حدود 6 میلیون رای سازماندهی شده برخوردار است واگر کل رویشهای رای وی را با کسر ریزشهایش حدود 4  میلیون حساب کنیم در یک رقابت عادلانه وی نفر دوم انتخابات خواهد بود ، در حال حاضر مسئله اصلی آن 10میلیونی هستند که معمولا در شرکت در انتخابات مردد هستند وهر گاه آمده اند به اصلاحات رای داده اند . آیا تا زمان انتخابات این 10میلیون متقاعد به شرکت در انتخابات خواهند شد؟

/ 2 نظر / 29 بازدید
جعفری

به نظر من اوضاع احمدی‌نژاد به اندازه موسوی پیچیده است. به نظرم برای موسوی را خیلی خارجی حساب کردین. اینجا مردمی که خاتمی را قبول دارند به این راحتی به خاطر او رای نمی‌دهند. می‌بینید که طرفداران احزاب هم از آنها تبعیت نمی‌کنند. موسوی و کروبی در شعارهای ضد احمدی‌نژاد با هم رقابت دارند. فکر کنم اگر با هر اختلافی احمدی‌نژاد را به دور دوم برسانید موفق بوده‌اید.

احمدی

تحلیل قشنگی بود. ولی خوب اینطور هم نمیشه گفت. در کل من فکر میکنم به دور دوم کشیده بشه و لی رای اکثر رو احمدی نژاد میاره. ولی تو دور دوم آرای کروبی هم به موسوی میرسه و اینطور میشه احتمال داد موسوی رای بیاره.